Magiczna Moskwa.

Są takie miejsca na świecie, które koniecznie trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu. Bez wątpienia takim miejscem jest stolica Rosji – Moskwa, a w szczególności jej największa atrakcja jaką jest Plac Czerwony i jego okolice.

Miasto jest najpiękniejsze nocą, w zimowej scenerii, kiedy mrozy dają się we znaki. Najbardziej uroczo jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ na Placu Czerwonym są targi świąteczne, jest pełno przyozdobionych choinek, świecących karuzel, a stojący obok, wielki dom towarowy cały się świeci. Na ulicach czuć aromat grzanego wina, które jest sprzedawane na ulicach.

Z prawej strony majestatyczny, pięknie oświetlony GUM – Główny Dom Towarowy.

Plac Czerwony to jedno z najbardziej fotografowanych miejsc na świecie. Jest tutaj mnóstwo atrakcji takich jak: Kreml, słynny Sobór Wasyla Błogosławionego, Mauzoleum Lenina. Wzdłuż placu mieści się ogromny, piękny dom towarowy – GUM. Niedaleko placu płynie rzeka Moskwa. Nazwa placu nie ma nic wspólnego z Komunizmem i pochodzi od starosłowiańskiego przymiotnika krasnyj – piękny.

Plan Czerwony. Na prawo wielkie i ogromne mury Kremla.

W roku 1991, Plac Czerwony został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury, jako pierwszy obiekt Rosji.


Sobór Wasyla Błogosławionego.

Chyba nie ma osoby, która by nie kojarzyła tej niezwykłej, bardzo kolorowej budowli. Cerkiew ta jest symbolem Moskwy. Nowy Jork ma Statuę Wolności, Paryż Wieżę Eiffla, a Moskwa ma właśnie ten oto Sobór.

Sobór składa się z ośmiu oddzielnych cerkwi (wieżyczek), które symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem, a cała budowla upamiętnia zwycięstwo w wojnie z Kazańskimi Tatarami. Ciekawostką jest legenda głosząca, że po ukończeniu budowli Ivan Groźny kazał oślepić architektów, by nigdy więcej nie stworzyli podobnego cudu. Wstęp do środka jest oczywiście płatny.

Widoczne kłęby dymu unoszą się prawdopodobnie z Elektorociepłowni albo fabryki.

Kreml to najważniejsze miejsce państwowe w Rosji, które jest synonimem władzy. Jest to ogromny kompleks budynków, otoczony wiekiem murem długim na ponad dwa kilometry. Znajduje się tutaj kilka Pałaców, Cerkwi, Zbrojownia, Arsenał, budynki administracyjne, wielka Dzwonnica Ivana Wielkiego. Cały kompleks jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Majestatyczny Kreml i zamarznięta rzeka Moskwa.
Kreml jest siedzibą władz rosyjskich.
Grób i warta przy murach Kremla.

Mauzoleum Lenina to jedno z najbardziej obleganych miejsc przez turystów w stolicy Rosji. Znajduje się na Placu Czerwonym, zaraz przy murach Kremla. Spoczywa tu przywódca rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin. Przez blisko osiem lat spoczywał tu Józef Stalin. Na początku grobowiec był z drewna, później Radzieckie Władze podjęły decyzje o budowie bardziej okazałego mauzoleum. Użyto kamienia i skał: granitu, marmuru i innych.

Grobowiec był już kilka razy obiektem zamachów terrorystycznych, w tym bombowych. Do dziś miejsce to jest obiektem sporów. Przeciwnicy tego miejsca są za jego likwidacją i pochowaniem Lenina zgodnie z jego wolą.

Samą mumię przywódcy rewolucji październikowej można oglądać przez pięć dni w tygodniu. W pozostałe dwa dni mumia jest niedostępna dla zwiedzających z powodu jej konserwacji.


Na Placu Czerwonym znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce, które warto odwiedzić. Jest to GUM – Główny Dom Towarowy. Gmach to połączenie żelaza i szkła z formami staroruskiej architektury. Na szczególną uwagę zasługuje piękny, przeszklony dach.

Budynek ma trzy piętra i liczy ponad tysiąc sklepów. W grudniu, wewnątrz czuć magię świąt. Nie brakuje oczywiście ogromnej choinki z czerwoną gwiazdą na wierzchołku.


Oczywiście Moskwa to nie tylko Plac Czerwony. Warto pospacerować słynnymi moskiewskimi ulicami: Arabat lub Nikolskaya. Nie brakuje tu różnorodnych restauracji, ulicznych artystów.

Nikolskaya Street.
Uszanka– słynna, ciepła czapka kojarząca się z Rosją. Uszanki z prawdziwego futra są bardzo drogie. Na zdjęciu typowy, masowy produkt ze sztucznych materiałów dla turystów.

Moskwa jak przystało na prawdziwą stolicę ma nowoczesne i wysokie drapacze chmur. Warto więc odwiedzić Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesu. Znajdziemy tu również centra handlowe. Miejsce to jest cały czas w budowie i powstają nowe wysokościowce.

Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesu.

Spacerując po stolicy Rosji na pewno zauważymy telewizyjną wieżę Ostankino, która do roku 1974 była najwyższą budowlą na świecie. Wieża liczy 540 metrów i jest obecnie najwyższą budowlą w Europie. Na górze wieży znajduje się widokowa kawiarnia, z której można podziwiać Moskwę. Niestety, ale zrezygnowałem z wyjazdu na górę z powodu słabej przejrzystości powietrza.

Obowiązkiem, będąc w każdym nowopoznawanym mieście, jest przespacerowanie się z dala od atrakcji wymienianych w poradnikach i pójście tam, gdzie Nas nogi poniosą.


Kto był pierwszy w kosmosie?

– Radziecki kosmonauta.

W Moskwie znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Kosmonautyki. Poznamy tam całą historię radzieckiego oraz rosyjskiego podboju przestrzeni kosmicznej. Jest również polski wątek w postaci naszego kosmonauty – Hermaszewskiego

W muzeum znajduje się model stacji MIR, rakiety, skafandry, urządzenia i pojazdy kosmiczne oraz wiele innych eksponatów związanych z historią poznawania przestrzeni kosmicznej. Są nawet wypchane psy, które były w kosmosie i wróciły żywe – Biełka i Striełka. Odwiedzając muzeum mamy możliwość prześledzenia postępu w odkryciach naukowych, rozwoju technologi oraz zobaczyć jak zmieniało się codziennie życie kosmonautów. Na miejscu można oglądnąć historyczne filmy, popatrzeć przez lunetę oraz zobaczyć wielki obracający się model Ziemi widziany z Kosmosu.

Jeśli chcesz spróbować dosięgnąć gwiazd to musisz odwiedzić Museum of Cosmonautics będąc w Moskwie.

Obok Muzeum Kosmonautyki znajduje się monumentalny Pomnik Zdobywców Kosmosu, który jest pokryty tytanowymi panelami i mierzy ponad 100 metrów.

Moskiewskie Metro, a w szczególności jego stare, zabytkowe, piękne stacje to jedna z największych atrakcji Moskwy.

Każda stacja jest inna, niektóre to prawdziwe, architektoniczne perełki, istne dzieło sztuki. Można poczuć się jakbyśmy byli w pałacu, w cudownych komnatach albo w salach balowych a nie w metrze. Stacje są przyozdobione kolorowymi witrażami, marmurem, kamieniami szlachetnymi, monumentalnymi żyrandolami, posągami, na ścianach i kolumnach wiszą rzeźby. Niektóre elementy są pozłacane. Można podziwiać piękne mozaiki, które przedstawiają między innymi rosyjskie bitwy, wydarzenia, codzienne życie w kołchozie. Każda stacja ma jakiś motyw przewodni. Najpiękniejsze stacje to np.: Komsomolskaya, Kievskaya, Taganskaya, Mayakovskaya, Arbatskaya, Novoslobodskaya i wiele, wiele innych! Metro jest ogromne, niektóre stacje mają 4 poziomy.

Pierwsze stacje zostały otwarte w 1935 roku. Stalin postanowił, iż moskiewskie metro ma być najpiękniejsze na Świecie. I tak jest do dziś. Podczas budowy nie szczędzono na niczym, na marmurze, na witrażach, mozaikach, pozłacanych żyrandolach oraz niestety na ludziach.

Jeżdżąc metrem oprócz podziwianie niezwykłych stacji, które są symbolem byłego Socjalizmu, można obserwować miejscową społeczność, co jest bardzo ciekawe.

Bez wątpienia moskiewskie metro to obowiązkowa atrakcja na turystycznej mapie Moskwy, która przyciąga rzesze turystów.


Hotel Cosmos w Moskwie. W środku wygląda jakby się zatrzymał w latach osiemdziesiątych. Jest nawet dyskoteka. Z najwyższych pięter jest piękny widok na miasto. Za pokój 2 os. ze śniadaniem za 3 noce płaciłem 630 zł.

⏰Na zwiedzanie Moskwy dobrze przeznaczyć minimum trzy dni.

✈️Najtaniej dolecimy liniami Wizz Air z Warszawy, albo z Budapesztu. Ja leciałem z Węgier, ponieważ były tańsze bilety, a z Podhala jest podoba odległość do Budapesztu jak do Warszawy. Bilety można już kupić z cenie 400 zł co jest bardzo dobrą ceną. Z Warszawy lata również LOT do stolicy Rosji.

🏢Baza hotelowa jest dobrze rozwinięta. Polecam korzystać z booking.com. Oczywiście im dalej od Placu Czerwonego tym taniej.

🚃Po Moskwie najlepiej poruszać się tylko i wyłącznie metrem. Jest tanie, szybkie, łatwe do ogarnięcia i przy okazji jest atrakcją turystyczną.

📌Do Rosji obywatel Polski potrzebuje obowiązkowe ubezpieczenie oraz wizę, której wyrobienie osobiście jest czasochłonne i pełne biurokracji. Na szczęście można skorzystać z usług pośrednika. W sieci znajdziemy dużo poradników na temat wyrobienia wizy do Rosji. Spokojnie, wyrobienie wizy do Rosji nie jest takie trudne jak się wydaje.

👮‍♂️Czy w Moskwie jest bezpiecznie? Przez trzy dni zwiedzania miasta nic złego się nie przytrafiło. Nikt nikogo nie legitymował, nikt nie chciał łapówki, nikt nie zaczepiał. Wódki niestety nie polewali na przywitanie.

⚠️Nie polecam włączać, jeśli ma się polską kartę SIM internetu w komórce, który jest bardzo drogi.

Kreml i rzeka Moskva.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *